במרכז שילוב – קריית טבעון:
"אוטוביוגרפיה ווקאלית רשומה בגוף"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אודות התוכנית

"כתיבה אוטוביוגרפית ווקאלית" היא הנושא אותו נחקור בהרחבה במהלך הקורס שיתקיים בשילוב בשנת הלימודים הקרובה.

ההיסטוריה שלנו רשומה בגוף, פאזל אינסופי של זיכרונות וסיפורים אוטוביוגרפיים. אינפורמציה מורכבת זו נחווית כקצבים ומקצביים פנימיים, מתחים והתפרקותם, דמויות, דימויים חזותיים, וחוויות מוסיקליות פנימיות, זוהי שפה עמוקה ומסתורית המספרת את הסיפורים האוטוביוגרפיים שלנו.

המרחב הניתן לביטוי ווקאלי-תנועתי של סיפורים אלו הוא מרחב של יצירתיות וריפוי, נוכל לחבור מחדש אל היכולת המוסיקלית האינטואיטיבית הקיימת בכל אחד על מנת לשיר את סיפורי חיינו.

התכנית מתחלקת ל-3 חלקים :

1. השלב הראשון יעסוק בהרחבת המנעדים והרפרטואר הקולי-תנועתי תוך הקניית הכלים הבסיסיים בתרגול אינטגרציית קול בתנועה, כלים המחזירים למערכת את פעימתה הטבעית, את ריתמוס הנשימה העמוק ואת החיבורים האורגניים בין נשימה-תנועה-קול.
בשלב זה נשאל ונוכל לחקור: מה הם דימויים תנועתיים-ווקאליים? כיצד מפתחים דימויים כאלו בצורה מוסיקלית? כיצד נוצרת קוליות רבגונית, המאפשרת ביטוי של  איכויות , תחושות ומצבי נפש?

2. בשלב השני, נכיר ונתרגל מבנים ספציפיים לעבודת יחיד, בדואט ובקבוצות, המזמינים ומאפשרים לחומרי האוטוביוגרפיה לעלות מנבכי הזיכרון הגופני. בשלב זה החומר האישי יעלה באופן זורם, ספונטני וכאוטי, בתוך מבנה התרגול.  זהו שלב בו נתרגל התמסרות ללא ידוע הרוצה לספר עצמו מתוכנו, נתרגל אי עשייה, הפתעה והיכרות רעננה עם עולם פנימי של אימפולסים, חוויות , זיכרונות, תחושות , דינאמיקות ,קצבים ובעיקר תחושת חיוניות אינסופית.

3. בשלב האחרון נתחיל לארגן את סיפורי האוטוביוגרפיה המאולתרים קולית ותנועתית למבנה של יצירה מוסיקלית  קטנה בעלת אופי של סיפור אישי אותו נציג בסיום הקורס.

* הקורס מהווה שלב ראשון בתוכנית הדו-שנתית להכשרת מורים ומלווי ריפוי יצירתי באינטגרציית קול בתנועה. עם זאת, זוהי גם יחידת לימוד עצמאית שאיננה מחייבת המשך.

* לסילבוס המפרט את נושאי השיעורים וחומרי הקריאה, לחצו כאן

מטרות התוכנית

מחקר דרך התנסות אישית על הקשר קול-נשימה-תנועה, ככלים תרפויטיים-יצירתיים

הכרת המונחים הבסיסיים בשיטה: אימפולס, טרנס, עבודה הכרתית, עשייה ואי עשייה, מרחב של שקט, חלוקת תשומת לב, יצר-יצירתיות-יצירה, קשר וקשב פנים חוץ, פעימה, גל, תדר, תנודה, אינטואיציה, שדה רטט, דימויים, מוסיקליות אורגנית, גיבוי פנימי ועוד

שכלול והרחבת מנעדי הביטוי האישי-יצירתי באמצעות הרחבת המנעדים הקוליים-תנועתיים

הכרת מרכיבי הקול ותדרי הקול והשפעתם על מערכות פיזיולוגיות, מרכזים אנרגטיים ותנועת מערכות הנוזלים.

הפנמת האימון הבסיסי בשיטה כתרגול בסיסי יום-יומי, המעמיק תהליכי מודעות והקשבה פנימית ותומך תהליכי ריפוי עצמי

רכישת כלים בסיסיים מתוך השיטה לצורך יישומם במסגרות הטיפוליות השונות

אוכלוסיית יעד

מטפלים מכל תחומי הטיפול, תומכות לידה ומיילדות, אנשי מקצוע בתחום לימוד דרך גוף (מורים לטכניקת אלכסנדר, פלדנקרייז וכדומה), אנשי מקצוע בתחום השירה והתנועה, ובאופן כללי לאלו שהם בעלי ניסיון בהוראה, הנחייה או טיפול ורוצים לרכוש כלי נוסף להכשרתם המקצועית.

אין צורך בניסיון קודם בעבודה עם קול.

תנאי קבלה

·סדנת מבוא המתקיימת במרכז שילוב, או באחת מסדנאות המבוא במרכז סינפסה

·קבלה לתכנית מותנית בראיון אישי

דרישות התוכנית:

·נוכחות והתנסות במפגשים

·התחייבות לתרגול יומי בן 20-30 דקות ביסודות השיטה. התרגול כולל אימון מעשי וכתיבה

·קריאת חומרים ביבליוגרפים

·סיכום התהליך האישי בעבודה מעשית קצרה והגשת סיכום בכתב

מבנה ומשך התוכנית:

יתקיימו 12 מפגשים שבועיים, בימי ה' בין השעות 15:30-09:30

סדנת סיום מרוכזת בת שלושה ימים ד'-ו'. ד' ו-ה' בין השעות 15:30-09:30, יום ו' בין השעות 14:30-08:30.

סה"כ 120 שעות לימוד אקדמיות.

תעודה:

תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר כל דרישות התכנית, תוענק לו תעודה מטעם מרכז שילוב והיחידה ללימודי המשך, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, אוניברסיטת חיפה.

שכר לימוד:

דמי הרשמה: 300 ₪

שכר לימוד: 5,900 ₪

כמה מילים על המנחות:

סמדר אימור, בוגרת האקדמיה לאמנות בצלאל והאקדמיה למחול ע"ש רובין בירושלים. הקימה ומנהלת את מרכז "סינפסה". התמחתה ופיתחה את שיטת אינטגרציית קול בתנועה, העוסקת בריפוי בתנועה וקול. רקדנית, כוריאוגרפית ואומנית קול.

רותי רבינס, אמנית קול ואימפרוביזציה, מוסמכת כמורה בכירה בשיטת "אינטגרציית קול בתנועה". מלמדת מזה 8 שנים קהלים מגוונים בשעורים קבוצתיים ופרטיים. מלמדת במרכז סינפסה בתוכנית ההכשרה למורים ומלווי ריפוי יצירתי בשיטת  "אינטגרציית קול בתנועה".

אודות "מרכז שילוב":

מרכז "שילוב" הינו  קמפוס לימודי רב-תחומי, המשלב לימודי פסיכותרפיה דינאמית עם גישות נוספות המקשרות תהליכי גוף, נפש ורוח.
מרכז שילוב פועל בחסות אוניברסיטת חיפה, הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, היחידה ללימודי המשך.

שיתוף הפעולה של סינפסה עם "שילוב", לקראת פתיחה עתידית של תכנית הכשרה ב"אינטגרציית קול בתנועה", יאפשר לכם, הצפוניים , זמינות גדולה יותר לפעילות של סינפסה.

מרכז שילוב | לימודי פסיכותרפיה, טיפול בטבע והתמקדות F.O.T למטפלים – www.shiluv-bodymind.co.il

אינטגרציית קול בתנועה

חזרה למוזיקליות אורגנית

מאמר של סמדר אימור מתוך החוברת "מחול עכשיו" אתחיל בנימה אישית המנסה להתחקות אחר אותה קריאה פנימית, אינטואיטיבית, אשר הובילה אותי אל הדרך בה התפתחה

קול בתנועה – ארכיאולוגיה של גוף-נפש

"קול בתנועה הוא תהליך אשר משקם את הקשר האורגני הראשוני בין הגוף והקול ומחזיר את הפעמה המוסיקלית הטבעית של הגוף, הפעמה אשר עליה זורמת החיוניות היצירתית הראשונית ביותר. כאשר חוזרות המערכות לפעימת זרימתן הטבעית, מתאפשר לנפש ביטוי של עולמה המסתורי, הבלתי מילולי, דרך שפת התנועה והקול".

עצמי אותנטי ומוסיקליות

"עצמי אותנטי" כחוויית הבעה גופנית "לעיתים מזומנות מחווה של התינוק נותנת ביטוי לדחף ספונטני. מקור המחווה הוא העצמי האמיתי, והמחווה מעידה על קיום עצמי אמיתי

גל התנועה – חזרה לתנועה הטבעית

"גל התנועה" הינו אחד המושגים היסודיים בתהליך הריפוי בקול / טיפול בקול ובתנועה בשיטת "אינטגרציית קול בתנועה". אנו מתרגלים ומעירים מחדש את זרימת גל התנועה לאורך עמוד