אינטגרציית קול בתנועה - אינטליגנציה אורגנית

הפרקטיקה והתהליך

מהי אינטגרציית קול בתנועה?

שיטת אינטגרציית קול בתנועה מציעה סביבה טרנספורמטיבית וכלים מעשיים לריפוי גופני-נפשי והתפתחות תודעתית. דרך תרגול חוויתי, המשלב עבודה קולית ותנועתית עדינה במצב של קשיבות עמוקה (mindfulness), מתאפשר חיבור מחודש אל כוחות חיים ראשוניים, ביטוי עצמי אותנטי וזרימה יצירתית.אינטגרציית קול בתנועה פותחה בידי סמדר אימור במהלך עשרים שנות חקירה. השיטה שואבת את השראתה ממקורות מגוונים: מגישות מערביות לחקר התנועה והפרפורמנס, תפיסות עולם בודהיסטיות ודאואיסטיות, מקורות בפסיכולוגיה המערבית (במיוחד עבודתו של ויניקוט) ופרקטיקות של ריפוי מתחום הריטואלים השמאניים (במיוחד בהשראת עבודתם של מוד רובר ויז'י גרוטובסקי).

הגוף המוסיקלי

תהליך העבודה משקם את הקשר האורגני הראשוני בין הגוף והקול. התרגול נוגע בשורשי החוויה האנושית הבסיסית, הקדם מילולית והקדם תרבותית, ומשקם את הקשר שלנו עם מצבי תודעה ואופני ביטוי שהיו נגישים לנו בשלב הטרום-מילולי – כבעלי חיים וכילדים. בתהליך העבודה מתפתחת שפה ראשונית עשירה של דימויים תנועתיים-ווקאליים שהם השפה הראשונית והחיונית של הגוף-נפש. מתאפשר לנפש ביטוי של עולמה המסתורי, הבלתי מילולי, דרך שפת התנועה והקול. זוהי שפה ארכאית, קדומה, פרי-היסטורית ועם זאת רלוונטית תמיד, שפה המחברת אותנו עם שורשי התת מודע האישי והקולקטיבי הראשוניים ביותר ועם חיוניות שמחה הקשורה לשורשים עמוקים אלו.

אוטוביוגרפיה ווקאלית רשומה בגוף

יחודו של הקול האנושי ככלי לביטוי על-מילולי, הוא בהיותו השתקפות ישירה של אחדות הגוף-נפש. קולו של אדם ייחודי כמו טביעת אצבעו. קולנו מהדהד את ההיסטוריה הרגשית והגופנית שלנו כמו גם את הווייתנו המשתנה בכל רגע. דפוסי נשימה, יציבה, ניואנסים של שפת גוף – מתבטאים באיכויות הקול וגווניו. כמו מפה, הקול משקף את הסיפורים האישיים ואת הארכיטיפים הקולקטיביים. פסיפס ההתנסויות שעברנו בחיינו רשום בגופינו כ "זיכרונות מוסיקליים" אותם אנחנו לומדים לבטא באמצעות שירה המתהווה ברגע.

באמצעות החזרה למקצבים טבעיים, אנו חווים גם את שחרור הקול הנישא על גבי המוסיקליות הגופנית. דרך שחרור קולנו אנו מאפשרים לעצמנו להיפתח, לשיר, לתת ביטוי למגוון הקולות בתוכנו, למגוון הדמויות, לחוויות רגשיות כלואות, לזיכרונות ארכאיים, לקשר בלתי אמצעי עם עולמות מופלאים הטמונים בתוכנו ויוצאים בצורת מקצבים, צלילים, הגאים ומנגינות הנוצרות ברגע-בהווה.
ישנה מוסיקליות טבעית המארגנת את זרם הדימויים, הרגשות והתחושות הנישאים על-גבי הקול, לכדי מבנים מוסיקליים. מקצבים, הרמוניות, סגנונות, בניית שיא והתפרקותו – חוקי קומפוזיציה הטבועים בנו באופן טבעי. מוסיקליות אורגנית זו הינה ביטויה של תבונה תת-הכרתית המרפאה ומארגנת מחדש את ההרמוניה הפסיכו-פיזית.
The Musical Self – עצמי אותנטי וזרימה יצירתית
הפרקטיקה משלבת את הצורך האנושי הבסיסי בספונטניות וחוויה של אותנטיות, יחד עם טיפוח קשיבות עמוקה (mindfulness). ביטוי התכנים הגופניים והנפשיים שלנו בקול ותנועה מציע לנו קשיבות בעלת אופי מיוחד. זו שמתרחשת בנו באופן טבעי כאשר אנחנו בוכים, ותוך כדי הבכי שמים לב לפתע לניגון המוסיקלי של הבכי. הפיצול הזה, בין החווה (הבוכה) והמתבונן על החוויה (האוזן המוסיקלית), יכול להתרחש באופן שלם וטבעי. מבלי לאבד את האותנטיות של התחושה והרגש, ושל הביטוי שלהם בתנועה ובצליל, ישנו חלק בתוכנו שמקשיב, מתבונן ומזהה תבניות מוסיקליות.

משחקים בסטודיו

התרגול מזמין מצבים חוזרים ונשנים של משחק (PLAY, Winnicott) וזרימה (FLOW, Csikszentmihalyi), ומתרחש בתוך מגוון הקשרים התייחסותיים: מעבודה אישית בחלל קולי משותף, דרך עבודת זוגות ועד עבודה רבת-משתתפים.

אנו מזמינים אל המרחב את כל מה שרוצה לעלות ולקבל ביטוי באותו רגע, באמצעות הגוף והקול, ולומדים לנוע בגמישות בין בין ביטוי עצמי והקשבה לאחר , בין החלטות ובחירות מודעות לבין התמסרות אל התהליך שקורה מעצמו (עשייה ללא-עשייה), כאופנים משלימים של נוכחות יצירתית.

התרגול הוא הזמנה לתכנים ודפוסים מעכבי צמיחה וחיות, להתחיל לנוע לכיוון של טרנספורמציה.

חדש אצלנו

אירועים קרובים ומסלולי לימוד

צרו איתנו קשר

צרו קשר

לקבלת עדכונים על פעילויות חדשות ולמידע נוסף: 

אנחנו ברשת

סינפסה בפייסבוק

מסלולי לימוד

תוכניות לימוד ומסלולי הכשרה

תוכנית ההכשרה למורים ומלווי תהליכי ריפוי יצירתי הינה תוכנית דו-שנתית, המיועדת למטפלים, אנשי מקצועות גוף-נפש, אנשי מקצוע בתחום השירה והתנועה ולבעלי ניסיון בהוראה, הנחייה או טיפול הרוצים לרכוש כלי נוסף להכשרתם המקצועית. בשנת הלימוד הראשונה נתרכז בתהליכים האישיים הספציפיים להיכרות והפנמה גופנית-חוויתית של עקרונות השיטה. השנה השנייה מוקדשת לניסוח אישי של תהליכי הנחייה וטיפול בשיטה, תוך כדי תרגול הנחייה בקבוצות, הנחייה פרטנית, סטאג', כתיבת עבודה מחקרית-עיונית.

סדנאות וימים פתוחים

לאלו מכם המעוניינים להתנסות בעבודת "אינטגרציית קול בתנועה" שלא במסגרת תכנית ההכשרה, אנו מציעים מגוון אפשרויות – סדנאות חד פעמיות לצד קורסים חודשיים, המאפשרים מטבילה ראשונית ועד התנסות עמוקה בתהליך.

מפגשים אישיים

לצד העבודה הקבוצתית, ישנה אפשרות לחקור ולהעמיק את התרגול במסגרת מפגשים פרטיים. למפגש הפרטי ייתכן אופי מגוון, בהתאם לצורכי התלמיד: ממפגש המוגדר תראפויטי, ומתמקד בעבודה מול נושאים ספציפיים בחייו של התלמיד, למפגש אומנותי, בו התלמיד משכלל את יכולת הביטוי והתיעול של חומרים אותנטיים למבנים מוסיקליים, קוליים ותנועתיים, לצד שכלול יכולות ההבעה הקולית (פיתוח קול).

קורסים מקוונים

קצרי מועד וארוכי מועד משולבים במפגשי סטודיו.