לימודי המשך – לבוגרים ותלמידים ותיקים. 2017-18

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אנסמבל מעבדה

 

666

אנסמבל-מעבדה לחקר התהוות מבנים מוסיקליים אורגניים, קוליים ותנועתיים בתוך מערכת מורכבת.
תכנית זו מיועדת לתלמידים ובוגרים של תכניות סינפסה, המיומנים בכלים הקוליים-תנועתיים ומעוניינים ביישום אמנותי במסגרת של קבוצה אשר תחקור כיצד מתהווה יצירה מוסיקלית בתוך מערכת מורכבת. תהליך מחקר זה ינהל דיאלוג עם התיאוריה של התנהגות מערכות מורכבות –complexity . רבים מהנושאים הנחקרים בתחום האימפרוביזציה הקבוצתית בסטודיו, באים לידי ביטוי בתאוריות של התנהגות מערכות מורכבות. (קראו בהמשך על התיאוריה של מערכות מורכבות).

חלק מהשאלות המרכזיות המרתקות הנחקרות במערכות מורכבות, נוגעות ביחסים בין מבנה לאימפרוביזציה, בין הידוע ללא ידוע, בין הצפוי לבלתי צפוי, בין שליטה לבין ההתמסרות להתהוות ולשינוי מתמיד, בין הפרט לבין המערכת, בין ליניאריות לבו-זמניות, בין סדר לכאוס ועוד. מתוך תהליכי העבודה נתבונן בכל הנושאים הללו הן כמרכיביה של יצירה אמנותית מורכבת והן כתובנות של תהליכי חיים. ברובד נוסף נחקור את הנושא של המופע כריפוי והפרפורמר כשמאן, סוג של שליח ציבור אשר התהליך האישי שהוא עובר מהדהד אל הצופה ומעביר אותו תהליך טרנספורמטיבי.

הכוונה היא כי היצירה הסופית תהיה מורכבת מעבודות אישיות של המשתתפים, כעין ריטואלים אישיים, פשוטים ומינימליסטיים, אשר יתוזמרו אל תוך היצירה הקבוצתית. כמו כן ניצור גם מבנים של הקבוצה כולה. הכוונה ליצור בסופו של דבר כעין ריטואל פרפורמטיבי, שימשך מספר שעות, אשר במסגרתו יתאפשרו לקהל כניסות ויציאות. גם יחסי פרפורמרים וצופים יחקרו במסגרת מעבדה זו.
העבודה תונחה על ידי סמדר אימור תוך דיאלוג חי ויצירתי עם משתתפים/פרפורמרים/יוצרים ועם אורחים מתחומי ענין מקבילים ואמנים המתעניינים בנושאים אלו.

תנאי קבלה: ראיון אישי עם סמדר. חובת השתתפות בכל המפגשים שיקבעו מראש.

האנסמבל מעבדה הוא תכנית מחקר לימודית מכוונת תוצר, וההשתתפות בה כרוכה בתשלום. התשלום עבור התכנית: 3000 ש'ח. פתיחת התכנית מותנית במינימום של 10 משתתפים.
משום אופי המחקר, תתנהל התכנית בשלוש יחידות של 3 ימים רצופים. ובנוסף, ב-3 מפגשים של פעם בחודש. סה'כ 12 ימים.
בסוף כל אינטנסיב בן 3 ימים, נערוך פרזנטציה פתוחה לאורחים וננהל שיח סביב לנושאי המחקר שלנו. אל האינטנסיביים בכוונתי להזמין גם אנשים מתחומים אחרים העוסקים בנושא של מערכות מורכבות (complexity), כמו גם מוסיקאים שירצו לקחת חלק במעבדה.

תאריכי המפגשים:

28-30/12/16

26/1/17

23/2/17

23/3/17

12-14/4/17

28-30/6/17

השעורים יתקיימו במקומות שונים בהתאם לאופי השעור: חלקם יהיו בסטודיו סגור וחלקם בנוף הפתוח.

על מערכות מורכבות : (מתוך הויקיפדיה)
אין כיום הסכמה גורפת על הגדרה פורמלית של מערכת מורכבת, אולם ההגדרה הנפוצה היא הגדרת מערכת מורכבת כמערכת המכילה מספר גדול של מרכיבים אשר משפיעים זה על זה.
שני הגורמים המרכזיים המבדילים בין מערכות פשוטות למערכות מורכבות הם קיומם של מסלולים מעגליים בתוך המערכת, והעובדה שבמקרים רבים חלקי המערכת הם מערכות מורכבות בפני עצמן, דבר המוביל להתנהגות לא לינארית של המערכת, לכן המערכת אינה עונה על עיקרון הסופרפוזיציה, כלומר התנהגות המערכת אינה סכום של התנהגויות כל חלקיה בנפרד, דבר המוביל לכך שקשה מאוד לחזות את התנהגות המערכת בצורה מדוייקת ובמקרים מסוימים עלול אף להוביל להתנהגות כאוטית.
הוצעו מספר הגדרות חילופיות של מערכות מורכבות, מערכת כתב העת Science הציגה כמה מהן:

– מערכת מובנית מאד, בעלת מבנה עם ווריאציות.
– כזו שההתפתחות שלה רגישה מאוד לתנאים הראשוניים או לשינויים קטנים, כזו שמספר המרכיבים הפועלים זה על זה הם רבים, או כזו שיש לה אפשרויות רבות מאוד להתפתחות.
– כזו שבשל עיצובה או הפעולות שלה, או שניהם, קשה מאוד להבין או לבדוק אותה.
– מערכת שנמצאת בעיצומו של תהליך, שגורם לה להשתנות ולהתפתח במשך הזמן.
– מערכת מובנית מאד, בעלת מבנה עם ווריאציות.
– כזו שההתפתחות שלה רגישה מאוד לתנאים הראשוניים או לשינויים קטנים, כזו שמספר המרכיבים הפועלים זה על זה הם רבים, או כזו שיש לה אפשרויות רבות מאוד להתפתחות.
– כזו שבשל עיצובה או הפעולות שלה, או שניהם, קשה מאוד להבין או לבדוק אותה.
– מערכת שנמצאת בעיצומו של תהליך, שגורם לה להשתנות ולהתפתח במשך הזמן.

ועוד על מערכות מורכבות:
יחסים לא לינאריים: שינויים קטנים יכולים לגרום להשפעה גדולה על המערכת (אפקט הפרפר)או לא להשפיע בכלל.
מערכות פתוחות: מערכות מורכבות הינן לרוב מערכות פתוחות ומושפעות מהסביבה בה הן נמצאות.
התפתחות תבניתית: ניתן להבחין, למרות חוסר הלינאריות של המערכת המורכבת והעובדה שהיא מערכת פתוחה, במספר תבניות אופיניות המתפתחות במערכות מורכבות……
זיכרון: העבר של מערכת מורכבת משפיע על התנהגותה……לכן הכנסת קלטים זהים מהסביבה למערכת עשויה לגרום לתוצאות שונות, בהתאם להיסטוריה של המערכת.
רשת דינמית: רשת הקשרים במערכת מורכבת הינה רשת דינמית, וקשרים בין חלקי המערכת עשויים להיווצר, להעלם או להשתנות.
ארגון עצמי: מערכות מורכבות נוטות לפתח התנהגות חדשה ברמות הגבוהות כתוצאה מדינמיקה פנימית ברמות הנמוכות יותר ולא כתוצאה מהכוונה חיצונית. תכונה זו נקראת ארגון עצמי והיא נושא מחקרי מרכזי בתחום של מערכות מורכבות, בעיקר מכיוון שבמקרים מסוימים מרכיבים וקשרים מאוד פשוטים ברמה הנמוכה עשויה להוביל להתנהגות חדשה מורכבת ברמה הגבוהה. (דוגמאות :תל נמלים, רשתות עצביות)
העדר שליטה: בשל רגישותה לתנאים ההתחלתיים לא ניתן לשלוט במערכת מורכבת. יכולת הלמידה העצמית של המערכת תניב תוצאות שונות לשינוים קלים ואפילו זהים שניצור בה.
יכולת ניבוי: לא ניתן לנבא כיצד תגיב מערכת מורכבת לשינוי ולו הקטן ביותר.
.

להרשמה: 054-5999863

אינטגרציית קול בתנועה

חזרה למוזיקליות אורגנית

מאמר של סמדר אימור מתוך החוברת "מחול עכשיו" אתחיל בנימה אישית המנסה להתחקות אחר אותה קריאה פנימית, אינטואיטיבית, אשר הובילה אותי אל הדרך בה התפתחה

קול בתנועה – ארכיאולוגיה של גוף-נפש

"קול בתנועה הוא תהליך אשר משקם את הקשר האורגני הראשוני בין הגוף והקול ומחזיר את הפעמה המוסיקלית הטבעית של הגוף, הפעמה אשר עליה זורמת החיוניות היצירתית הראשונית ביותר. כאשר חוזרות המערכות לפעימת זרימתן הטבעית, מתאפשר לנפש ביטוי של עולמה המסתורי, הבלתי מילולי, דרך שפת התנועה והקול".

עצמי אותנטי ומוסיקליות

"עצמי אותנטי" כחוויית הבעה גופנית "לעיתים מזומנות מחווה של התינוק נותנת ביטוי לדחף ספונטני. מקור המחווה הוא העצמי האמיתי, והמחווה מעידה על קיום עצמי אמיתי

גל התנועה – חזרה לתנועה הטבעית

"גל התנועה" הינו אחד המושגים היסודיים בתהליך הריפוי בקול / טיפול בקול ובתנועה בשיטת "אינטגרציית קול בתנועה". אנו מתרגלים ומעירים מחדש את זרימת גל התנועה לאורך עמוד