"אוטוביוגרפיה קולית רשומה בגוף": תכנית שנתית ולימודי הכשרה במרכז שילוב, קריית טבעון


"אוטוביוגרפיה קולית רשומה בגוף"

תכנית שנתית (ולימודי הכשרה) בשיטת אינטגרציית קול בתנועה

מרכזת אקדמית: גב' סמדר אימור, M.A
מורות:  גב' סמדר אימור, M.A, גב' רות רבינס, B.A.

על שיטת "אינטגרציית קול בתנועה"

שיטת אינטגרציית קול בתנועה חוקרת את מרחב החוויה הבלתי-מילולית, הגופנית, כאן ועכשיו. העבודה נוגעת בשורשי החוויה האנושית הבסיסית, הקדם מילולית והקדם תרבותית, משקמת את הקשר שלנו עם מימד החיות הגופנית של עצמנו ושל הזולת, ואת הנגישות למצבי תודעה שונים מהרגיל. התרגול החוויתי משלב עבודה קולית ותנועתית עדינה במצב של קשיבות עמוקה (mindfulness), ומאפשר חיבור מחודש אל כוחות חיים ראשוניים, ביטוי עצמי אותנטי וזרימה יצירתית.

יחודו של הקול האנושי ככלי לביטוי על-מילולי, הוא בהיותו השתקפות ישירה של אחדות הגוף-נפש. קולו של אדם ייחודי כמו טביעת אצבעו. קולנו מהדהד את ההיסטוריה הרגשית והגופנית שלנו כמו גם את הווייתנו המשתנה בכל רגע. תהליך העבודה משקם את הקשר האורגני הראשוני בין הגוף והקול, ומאפשר לנפש ביטוי של עולמה המסתורי, הבלתי מילולי דרך שפת הקול והתנועה.

להיות בקשר, להיות בגוף: המוסיקליות של הגוף האינטרסובייקטיבי

קורס שנתי 2019-20

בקורס השנתי של אינטגרציית קול בתנועה נבסס את מימד החיות הגופנית שלנו כבסיס לקשר אותנטי עם הזולת. דרך עבודה עם קול, תנועה, מגע ונשימה, נצלול אל עומקו של ״הגוף האינטרסובייקטיבי״, הגוף החי שאינו תחום בעור, שמתהווה בהדדיות מתוך המפגש שלנו זה עם זה ברגע ההווה. נלמד להקשיב ולזהות את הרטט הגופני המהדהד ביננו לבין הזולת, על מנת להיפגש במרחב האינטימי של נביעה יצירתית ספונטנית: שירה וריקוד שהם קודם כל מפגש אנושי חד-פעמי. בניסוחו של מרטין בובר, "משהו הצף בהדדיות רגעית בזמן שכל אחד חווה את ישותו של האחר במשוואה".

במהלך הקורס נפגוש מושגי יסוד מתחום הפסיכותרפיה הגופנית ההתייחסותית ונגלה כיצד מושגים אלו מקבלים משמעות רעננה מתוך ההקשר של שיטת אינטגרציית קול בתנועה. שאלות הנוגעות לקשר בין חוץ ופנים, ליכולת שלנו להישאר בקשר אינטימי וקרוב אל עצמנו תוך כדי שאנחנו פתוחים אל השפעת הסביבה והקשר עם הזולת, יקבלו ביטוי ומרחב לחקירה דרך ביטוי קולי ותנועתי. נגלה כיצד כמיהה ֿלהתמזגות ודחף להתנגדות, חוויות של סנכרון, של אחדות, של גבולות, של נפרדות – מופיעות כאינפורמציה גופנית ומוסיקלית. 

ישנה מוסיקליות טבעית המארגנת את זרם הרגשות והתחושות הנישאים על-גבי הקול, לכדי מבנים מוסיקליים. אלו מקצבים, הרמוניות, סגנונות, בניית שיא והתפרקותו – חוקי קומפוזיציה הטבועים בנו באופן טבעי. נגלה כיצד לעבודה הקולית-תנועתית ישנה דרך לשחרר ולשכלל את יכולתנו להתמסר למרחבים של אינטימיות, שבתוכם דחפים ראשוניים יצריים מקבלים ביטוי יצירתי. מוסיקליות אורגנית זו הינה ביטויה של תבונה תת-הכרתית המרפאה ומארגנת מחדש את ההרמוניה הפסיכו-פיזית.

במהלך הקורס נוכל לחבר התנסות חווייתית עמוקה עם תפיסה תיאורטית בנושאים אלה.

מטרות התכנית:

 • התמקדות בתהליך אישי חוויתי והפנמה גופנית של עקרונות השיטה, תוך  היכרות עם האפשרויות התראפויטיות והטרנספורמטיביות של הקול.
 • שיקום האפשרות לביטוי אותנטי בקול ובתנועה, ממבעים ראשוניים ועד לזרימה מוסיקלית.
 • שכלול האפשרות להשתמש בגופנו, קולנו ותשומת ליבנו כדי לתמוך בביטוי הספונטני של עצמנו ושל הזולת.
 • הקורס השנתי מהווה בסיס להכרות והפנמה של שיטת התרגול. המעוניינים בכך יוכלו להמשיך בתכנית ההכשרה למנחים בשיטת "אינטגרציית וקל בתנועה".

אוכלוסיית יעד:
הקורס פתוח לכל מי שיש בו פתיחות, נכונות ואומץ לעבודת גוף וקול עם עצמו ועם אחרים. אין צורך בניסיון או ידע קודם. הקורס מתאים במיוחד:  

 • למטפלים, אנשי מקצועות גוף-נפש, אנשי מקצוע בתחום השירה והתנועה ולבעלי ניסיון בהוראה, הנחייה או טיפול, המעוניינים להכיר את התחום ולעשות בו שימוש על פי הכשרתם המקצועית.
 • מתעניינים חדשים בנושא קול בתנועה המבקשים להתנסות בדרך הריפוי של אינטגרציית קול בתנועה
 • לומדים ותיקים המבקשים להעשיר ולהמשיך וללמוד בדרך זו

דרישות הקורס:

 • נוכחות והתנסות במפגשים (מינימום 80% מהמפגשים).
 • קריאת חומר ביבליוגרפי.

שיטת הלימוד:

כל מפגש יתמקד באחד מעקרונות הליבה של העבודה, אותו נתרגל באופן אישי בעבודת הפתיחה, ולאחר מכן לעבודת העמקה בזוגות ובפורמטים של עבודה קבוצתית.

התרגול מתרחש בתוך מגוון הקשרים התייחסותיים: מעבודה אישית בחלל קולי משותף, דרך עבודת זוגות ועד עבודה קבוצתית רבת-משתתפים. אנו מזמינים אל המרחב את כל מה שרוצה לעלות ולקבל ביטוי באותו רגע, באמצעות הגוף והקול, ולומדים לנוע בגמישות בין ביטוי עצמי והקשבה לאחר, בין החלטות ובחירות מודעות לבין התמסרות אל התהליך שקורה מעצמו (עשייה ללא-עשייה), כאופנים משלימים של נוכחות יצירתית.  

התרגול הוא הזמנה לתכנים ודפוסים מעכבי צמיחה וחיות, להתחיל לנוע לכיוון של טרנספורמציה.

מבנה הקורס השנתי:

 • 13 מפגשים אחת לשבועיים בימי ו', בין השעות 14:00 – 9:30, בקמפוס שילוב.
 • שתי סדנאות ריטריט של יומיים בסיום כל סמסטר, חמישי 16:00-22:00, שישי 09:00-13:30
  סה"כ 106  ש"א

זמני הקורס במרכז שילוב:
סמסטר א', בתאריכים:  יפורסמו בהמשך.

סה"כ 56 שעות לימוד אקדמיות.

סמסטר ב', בתאריכים: יפורסמו בהמשך.

סה"כ 50 שעות לימוד אקדמיות.

תעודה:
תלמיד אשר ישתתף באופן סדיר בלימודים וימלא אחר כל דרישות הקורס, תוענק לו תעודה מטעם מרכז שילוב ומרכז סינפסה.

הערות:

 • פתיחת המסלול מותנית במינימום משתתפים.
 • יתכנו שינויים קלים בתאריכי המפגשים. 

דמי הרשמה: 300 ₪ (אינם מוחזרים)
שכר לימוד: 5650 ₪

לפרטים והרשמה:

אתר מרכז שילוב: www.shiluv-bodymind.co.il  דוא"ל: merkazshiluv1@gmail.com

טל': 04-9931110, 050-8529455, 050-8529239

 למעוניינים – לאחר התכנית השנתית ניתן להמשיך לתכנית הכשרה

למידע על תכנית ההכשרה התלת שנתית לחצו כאן

חדש אצלנו

אירועים קרובים ומסלולי לימוד

צרו איתנו קשר

צרו קשר

לקבלת עדכונים על פעילויות חדשות ולמידע נוסף: 

אנחנו ברשת

סינפסה בפייסבוק

אינטגרציית קול בתנועה

חזרה למוזיקליות אורגנית

מאמר של סמדר אימור מתוך החוברת "מחול עכשיו" אתחיל בנימה אישית המנסה להתחקות אחר אותה קריאה פנימית, אינטואיטיבית, אשר הובילה אותי אל הדרך בה התפתחה

קול בתנועה – ארכיאולוגיה של גוף-נפש

"קול בתנועה הוא תהליך אשר משקם את הקשר האורגני הראשוני בין הגוף והקול ומחזיר את הפעמה המוסיקלית הטבעית של הגוף, הפעמה אשר עליה זורמת החיוניות היצירתית הראשונית ביותר. כאשר חוזרות המערכות לפעימת זרימתן הטבעית, מתאפשר לנפש ביטוי של עולמה המסתורי, הבלתי מילולי, דרך שפת התנועה והקול".

עצמי אותנטי ומוסיקליות

"עצמי אותנטי" כחוויית הבעה גופנית "לעיתים מזומנות מחווה של התינוק נותנת ביטוי לדחף ספונטני. מקור המחווה הוא העצמי האמיתי, והמחווה מעידה על קיום עצמי אמיתי

גל התנועה – חזרה לתנועה הטבעית

"גל התנועה" הינו אחד המושגים היסודיים בתהליך הריפוי בקול / טיפול בקול ובתנועה בשיטת "אינטגרציית קול בתנועה". אנו מתרגלים ומעירים מחדש את זרימת גל התנועה לאורך עמוד