טיפול בקול לפי מודל ‘Sesame’ לדרמה תרפיה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ערן נתן טיפול בקול

הקורס יתמקד בקול ככלי טיפולי במסגרת מודל Sesame לדרמה תרפיה, גישה טיפולית שפותחה באנגליה ועושה שימוש בדרמה, בקול, במשחק, במטאפורה, בתנועה ובמגע ככלים טיפוליים המעודדים צמיחה ושינוי.

בכל אדם קיימת מרגע לידתו סקרנות בסיסית לבטא את קולו באופן ספונטני. עם זאת לא פעם סקרנות זו מדוכאת על ידי הסביבה: כך למשל, ילדים לומדים שלעתים בטוח יותר לא להשמיע את קולם, ושעל קולם לרצות את הסביבה; אחרים מקבלים מסר שקולם לא יפה. הפסיכולוג קארל יונג, בהתייחסו להשפעותיה של טראומה על דיכוי הקול, כינה את הגרון ‘Ring of fear’, מפני שבשעת טראומה מתכווצים שרירי הגרון ומונעים ביטוי קולי.

במהלך הקורס נלמד להכיר את הצרכים הטיפוליים שעשוי להתמודד עמם המטפל, וכיצד תותאם העבודה הקולית לצרכים אלו. נבחן גם כיצד העבודה הקולית משתלבת במימדים יצירתיים אחרים של גישת Sesame. כמו כן נתנסה בהבדלים שביישום עבודת הקול בקבוצה ובאופן פרטני.

הקורס ישלב בין התנסות מעשית לבין מחקר עדכני הקיים בתחום הקול ככלי טיפולי. אין צורך ברקע טיפולי או קולי קודם.

אודות המנחה:

ערן נתן, דרמהתרפיסט ומטפל בקול, בוגר תוכנית המאסטר בדרמהתרפיה באוניברסיטתCentral School of Speech and Drama (CSSD)  בלונדון.

ערן משלב עבודת קול בעבודתו התרפויטית עם קליינטים שונים, ביניהם כאלו שחוו טראומה או הזנחה רגשית.

גישתו הקולית מערבת שימוש בדימויים, משחק, תנועה, מגע ודרמה.

ערן משמש כמרצה אורח בתחום הקול בתוכנית המאסטר בדרמהתרפיה ב-CSSD ומעביר סדנאות קול שונות בישראל ובאירופה לאנשי מקצוע בתחום הטיפול. גישתו הקולית מושפעת בין היתר מהשתלמויות שעבר ב-Roy Hart Theatre בצרפת ומאנשי קול שונים עמם למד ביניהם פרנקי ארמסטרונג, גיא דארטנל, ודיוויד גולדוורסי.

לאתר של ערן נתן: http://www.dramatherapy-path.com


אינטגרציית קול בתנועה

חזרה למוזיקליות אורגנית

מאמר של סמדר אימור מתוך החוברת "מחול עכשיו" אתחיל בנימה אישית המנסה להתחקות אחר אותה קריאה פנימית, אינטואיטיבית, אשר הובילה אותי אל הדרך בה התפתחה

קול בתנועה – ארכיאולוגיה של גוף-נפש

"קול בתנועה הוא תהליך אשר משקם את הקשר האורגני הראשוני בין הגוף והקול ומחזיר את הפעמה המוסיקלית הטבעית של הגוף, הפעמה אשר עליה זורמת החיוניות היצירתית הראשונית ביותר. כאשר חוזרות המערכות לפעימת זרימתן הטבעית, מתאפשר לנפש ביטוי של עולמה המסתורי, הבלתי מילולי, דרך שפת התנועה והקול".

עצמי אותנטי ומוסיקליות

"עצמי אותנטי" כחוויית הבעה גופנית "לעיתים מזומנות מחווה של התינוק נותנת ביטוי לדחף ספונטני. מקור המחווה הוא העצמי האמיתי, והמחווה מעידה על קיום עצמי אמיתי

גל התנועה – חזרה לתנועה הטבעית

"גל התנועה" הינו אחד המושגים היסודיים בתהליך הריפוי בקול / טיפול בקול ובתנועה בשיטת "אינטגרציית קול בתנועה". אנו מתרגלים ומעירים מחדש את זרימת גל התנועה לאורך עמוד